W miniony piątek mogliśmy podziwiać wspaniały staropolski taniec w wykonaniu klasy 8 a. Uczniowie odtańczyli poloneza przed szprotawskim ratuszem w obecności pani burmistrz, nauczycieli, rodziców i zgromadzonych gości. Zaprezentowali się fantastycznie.

Tradycja tańczenia poloneza ma głębokie korzenie w polskiej kulturze i edukacji. Jest on wyrazem szacunku dla narodowej historii oraz kultury. Największą popularność polonez osiągnął w XIX wieku, stając się ulubionym tańcem zarówno w środowiskach dworskich, jak i mieszczańskich. W tym czasie był on nauczany w szkołach oraz prezentowany na scenach teatralnych. 

Polonez pełnił istotną rolę w ceremoniale dworskim królewskim, inaugurując ważne wydarzenia. Zwykle otwierał bal, przy czym w pierwszej parze zawsze znajdowała się osoba najbardziej znacząca, na przykład gospodarz. Dzisiaj polonez jest wyrazem podniosłego charakteru np. balu, stąd tradycyjnie tańczy się go podczas ukończenia klasy ósmej . 

Facebook 

Informacje teleadresowe

Adres szkoły

Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie

ul. Kopernika 22

67-300 Szprotawa

e-mail: szkola@sp1szprotawa.pl

tel: 68 376 24 02

 

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30

Nasz kanał YouTube

nasz kanał YouTube

 

profil szkoły na facebook