Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach kampanii pierwszoklasiści otrzymali książkę „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak, a rodzice uczniów broszurę „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”, ufundowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszyscy wiemy, że książki rozwijają umysł i emocje dzieci, kształtują ich kompetencje językowe i rozbudzają wyobraźnię. Czytanie książek może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Misją Instytutu Książki jest rozwijanie czytelniczej pasji wśród dzieci oraz zwiększenie ich udziału w kulturze czytelniczej poprzez zachęcenie do regularnego korzystania z bibliotek.
Zapraszamy młodych czytelników do odkrywania świata literatury i życzymy wspaniałych chwil z książką.
Aktualności
W minionych dwóch tygodniach nasze drużyny wzięły udział w zmaganiach sportowych na szczeblu powiatu. Miło nam poinformować, że wszystkie zespoły koszykarskie awansowały do rozgrywek rejonowych! Awansowali również szczypiorniści i siatkarze w kategorii młodzieży szkolnej. Powodzenia w rozgrywkach rejonowych!
Krajowa edycja 55. Międzynarodowego Konkursu Pisania Listów dla Młodych
Konkurs specjalny w ramach programu „Pocztowe Przygody”
pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji oraz Marszałka Sejmu RP
W konkursie mogą wziąć udział:
- dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat (włącznie) w dniu złożenia pracy konkursowej,
- uczniowie szkół podstawowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- uczniowie szkół ponadpodstawowych, o ile w dniu złożenia pracy spełniają kryterium wieku (9–15 lat).
Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny. Każdy uczestnik bierze udział w konkursie indywidualnie.
Tematem 55. edycji konkursu jest:
„Napisz list do przyjaciela o tym, dlaczego więź międzyludzka ma znaczenie w świecie cyfrowym.”
Praca konkursowa musi odnosić się bezpośrednio do powyższego tematu.
REGULAMIN KONKURSU - LINK
„Słowa mają skrzydła — mogą unieść serce wyżej, niż potrafią stopy.” (Joseph Conrad)
W ubiegłym tygodniu odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 4-8. Młodsi recytatorzy prezentowali się na etapie szkolnym przed feriami. To początek zmagań w Konkursie Recytatorskim organizowanym w ramach Pro Arte 2026 - Lubuskiego Programu Twórczości Młodych. Młodzi artyści udowodnili, że poezja i piękna literatura mają w sobie niezwykłą moc — potrafią wzruszać, inspirować, rozśmieszać i skłaniać do refleksji. W etapie szkolnym komisja konkursowa wyłoniła laureatów, którzy reprezentują szkołę na szczeblu gminnym, organizowanym przez Szprotawski Dom Kultury.
W kategorii klas IV-VI:
- Amelia Kosik kl. 4c
- Franciszek Paradiuk kl. 4c
- Nela Januszewska kl. 5a
- Hubert Oflinda kl. 6b
W kategorii klas VII-VIII bilet do etapu gminnego otrzymali:
- Kornel Biniek kl. 8d
- Aleksander Dębiński kl. 8d
- Miriam Langer kl. 8b
Etap powiatowy konkursu odbył się 10 marca br. w dawnym budynku magdalenek. Był to nie tylko sprawdzian pamięci czy dykcji. To przede wszystkim spotkanie z emocją. Każdy z uczestników starał się zachwycić jurorów i licznie zgromadzoną publiczność własną interpretacją, wrażliwością i odwagą. Recytować to znaczy ożywiać słowo. Sprawić, by zapisane w książce wersy zaczęły oddychać, brzmieć, poruszać. I właśnie to mieliśmy okazję poczuć i przeżyć. Nasi szkolni reprezentanci zachwycili jurorów we wszystkich kategoriach. Miło nam poinformować, że do etapu powiatowego nominowanych zostało aż czworo recytatorów, a pięcioro otrzymało wyróżnienia.
W kategorii klas I-III nominacje do kolejnego etapu otrzymały:
- Iga Figiel kl. 3b
- Pola Drabik kl. 2c
a Klara Horbowa z kl. 2c otrzymała wyróżnienie.
W kategorii klas IV-VI do kolejnego etapu otrzymał nominację
Franciszek Paradiuk kl. 4c,
a wyróżnienia otrzymali:
- Amelia Kosik kl. 4c
- Hubert Oflinda kl. 6b
W kategorii najstarszych uczniów z klas VII-VIII do kolejnego etapu została nominowana
- Miriam Langer kl. 8b,
a komisja konkursowa wyróżniła za występy:
- Aleksandra Dębińskiego kl. 8d
- Kornela Bińka kl. 8d.
Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom, a za nominowanych trzymamy kciuki w etapie powiatowym, który odbędzie się 31 marca br. w Żagańskim Pałacu Kultury.
Powodzenia!
Więcej zdjęć z konkursów na naszym profilu Facebooka
Konkurs na wiersz o tematyce chemicznej, odbywa się pod patronatem Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego.
Przedmiotem konkursu jest napisanie wiersza związanego z szeroko pojętą dziedziną chemii, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów chemicznych oraz poprawności merytorycznej. Utwór może dotyczyć m.in. pierwiastków i związków chemicznych, reakcji chemicznych, właściwości substancji, zjawisk zachodzących w przyrodzie, procesów laboratoryjnych, odkryć naukowych, znanych chemików, zastosowania chemii w życiu codziennym, przemyśle, medycynie, ochronie środowiska czy nowoczesnych technologiach. Treść wiersza powinna w twórczy sposób łączyć wiedzę chemiczną z językiem poetyckim, ukazując chemię jako naukę inspirującą, obecną w otaczającym nas świecie..
Wymagania dotyczące pracy konkursowej:
- wiersz musi zawierać od 10 do 16 wersów,
- tekst należy przygotować w formie wydruku komputerowego na kartce formatu A4,
- czcionka: Times New Roman, rozmiar 12,
- odstęp między wierszami: 1,5,
- na jednej stronie kartki musi znajdować się wyłącznie wiersz,
- na odwrocie tej samej kartki należy umieścić wypełniony komputerowo i podpisany czytelnie formularz zgłoszeniowy uczestnika (załącznik nr 1),
- prace wydrukowane w innej formie niż wskazana w regulaminie nie będą brały udziału w konkursie.
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest dostarczenie:
- podpisanego wiersza (imię i nazwisko autora, klasa, nazwa i adres szkoły),
- prawidłowo wypełnionej i podpisanej zgody rodzica/opiekuna prawnego,
w terminie do dnia 10 kwietnia 2026r.
Więcej na naszej stronie w zakładce Strefa ucznia/Aktualne konkursy dla uczniów
Informacje teleadresowe
Adres szkoły
Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie
ul. Kopernika 22
67-300 Szprotawa
e-mail: szkola@sp1szprotawa.pl
tel. 68 376 24 02
Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek 7.00 - 15.00
.

