Choć Dzień Kolorowej Skarpetki obchodzony jest 21 marca, to symboliczne święto solidarności z osobami z zespołem Downa w naszej szkole obchodziliśmy już dzień wcześniej. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele tego dnia paradowali w wielobarwnych i różnych skarpetkach. Jego data nie jest przypadkowa – nawiązuje do trisomii 21. chromosomu, która jest przyczyną tej wady genetycznej. Kolorowe, nie do pary skarpetki stały się znakiem różnorodności, akceptacji i wsparcia dla osób z dodatkowym chromosomem. Idea tego dnia narodziła się jako prosty, ale wymowny gest – poprzez założenie różnych skarpet pokazujemy, że inność jest naturalna i wartościowa. To także okazja do rozmów, edukacji oraz budowania większej wrażliwości społecznej. Dzień Kolorowej Skarpetki przypomina, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, zrozumienie i równe traktowanie. W piękny, poetycki sposób ujęła to Nadia Maśkiewicz z kl.6c w swoim wierszu:
Jest taki dzień na świecie,
co radość ludziom niesie.
Lecz nie do końca wszystkim takim samym,
lecz tym wyjątkowym — dobrze znanym.
Czy już wiecie, o czym mowa?
Czy już znacie te dwa słowa?
Skarpetki różne się wtedy nosi,
a ten widok uśmiech na twarz wnosi!
Dwa różne kolory,
w paski przeplatane,
by pokazać równość,
o którą dbamy wytrwale.
Dwie skarpety — to już coś!
Tak jak przyjaźń - w życiu gość.
Bo bez pary, dobrze wiemy,
mniej radości wciąż czujemy.
Oni tańczą, śmieją się,
tak jak każde dziecko chce.
Dziecko, które pragnie miłości,
i zasługuje na świat życzliwości.
Więc Mój Drogi! Moja Droga!
Dbaj o innych tak, jak trzeba,
by nikt nigdy nie był sam,
by miał obok kogoś z nas .
Niech życzliwość w sercach trwa,
niech rozjaśnia każdy czas,
by każdy mógł szczęśliwie żyć
i po prostu sobą być.

