11 szprotawa herb

Wygląd ucznia

Wypisy ze Statutu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Szprotawie

§ 4

 1. Strój i wygląd codzienny ucznia powinien być stosowny, schludny i estetyczny. Przy jego wyborze uczniowie oraz rodzice (opiekunowie) powinni kierować się przede wszystkim wyczuciem, poczuciem estetyki i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Jeżeli pracownik szkoły zwróci uwagę uczniowi na niestosowny strój, uczeń zobowiązany jest zmienić strój począwszy od następnego dnia nauki.
 1. Strój galowy: biała koszula, spodnie i spódniczka w jednolitym ciemnym kolorze, o stosownej długości, nie krótszej niż do kolan obowiązuje w dniach: uroczystości szkolnych wymienionych w pkt 5 i 6 oraz podczas egzaminów zewnętrznych;
 2. Poczet sztandarowy posiada własny strój galowy.
 3. W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój uczniów oraz w trosce o estetykę ich wyglądu, za niezgodne (zabronione) z przyjętym wizerunkiem ucznia uważa się:
 • ubiór ucznia inny, niż określony jako ubiór codzienny,
 • noszenie fryzur, które odbiegają od przyjętych społecznie norm kulturowych. Przesadne żelowanie, farbowanie na nienaturalny kolor, wystrzygiwanie wzorów, czesanie „irokeza” uznaje się za naruszające zasadę dobrego wyglądu ucznia naszej szkoły,
 • noszenie ozdób w różnych odsłoniętych miejscach ciała lub nietypowych miejscach twarzy. Za niewłaściwe uznaje się przekłuwanie i zdobienie kolczykami języka, warg, brwi i nosa. Za niestosowne uważa się również noszenie większej ilości kolczyków w małżowinach usznych,
 • stosowanie makijażu,
 • nadmiernie długie paznokcie. Długość paznokci powinna być tak dostosowana, aby nie wpływała na prawidłowe wykonywanie czynności szkolnych, np. podczas pisania czy wykonywania doświadczeń. Za niewłaściwe uznaje się przesadne zdobienie paznokci poprzez stosowanie różnokolorowych lakierów i innych naklejanych ozdób. Zabrania się stosowania tipsów i innych ozdób mogących wpływać na rozwój ucznia,
 • posiadanie tatuaży w miejscach widocznych i odsłoniętych,
 • ubiór ucznia powinien być stosowny do warunków pogodowych (pór roku),
 • odzież ucznia nie powinna odsłaniać: ramion, dekoltu, brzucha, bielizny.
 • napisy i symbole umieszczone na odzieży lub przyborach szkolnych (plecaki, piórniki, itp.) nie powinny naruszać dóbr osobistych innych ludzi, nakłaniać do agresji lub zachowań odbiegających od obowiązujących norm społecznych.

Nasza lokalizacja

Nasz kanał YouTube

proocent

Search