11 szprotawa herb

Monika Janowska - Malta

janowMonika Janowska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz fizyki

Kurs: General English at Intermediate

Szkoła: GSE Gateway School of English

Miejsce: Malta

Termin: 28 czerwca - 9 lipca 2021 r.

   Od dziecka marzyłam o tym, aby podróżować i poznawać różne kraje. Dzięki udziałowi w projekcie Erasmus+ miałam możliwość nie tylko uczyć się, lecz także zwiedzić jedno z najmniejszych państw europejskich. Może nie wszyscy pamiętają, ale Malta przez prawie 200 lat znajdowała się pod panowaniem Brytyjczyków. Dopiero w roku 1964 uzyskała niepodległość jako członek Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Brytyjczycy zostawili Malcie w spadku język angielski, którym posługują się mieszkańcy wyspy, lewostronny ruch uliczny, ale także niesamowite smaki własnej kuchni. Nie ma żadnej wyprawy bez jedzenia, kuchnia maltańska to połączenie kuchni włoskiej i brytyjskiej. Takich smaków i kolorów nie można sobie odmówić. Z uwagi na to, że jestem wzrokowcem, to co udało mi się zobaczyć i przeżyć na Malcie będzie w mojej pamięci na zawsze. 

   Malta to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - okna skalne, piękne zatoki i klify, Popeye Village, Marsaxlokk, czyli targ rybny, świątynie, których na wyspie jest ponad 350. Stylowe bardzo wąskie uliczki i piękne kamienice z jeszcze piękniejszymi drzwiami były czymś, co bardzo mnie urzekło.

   Udział w projekcie podniósł moje kompetencje językowe, jak również wiarę we własne możliwości. Miałam to szczęście, że mogłam uczyć się w dużej i zróżnicowanej grupie wraz z koleżankami z pracy. Poznałam również innych uczestników projektu min. z Chin, Francji, Kolumbii, Argentyny, Czech, Hiszpanii, Włoch.  Dzięki kreatywnemu nauczycielowi, mogłam przyswoić nowe techniki uczenia, które mogę wykorzystać w swojej pracy z uczniami. 

Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy wybrać Maltę jako miejsce na kurs językowy to mówię - zdecydowanie tak!

 

 

Search