11 szprotawa herb

Agnieszka Drewniak - Malta

adrewnAgnieszka Drewniak

Kurs: General English at Intermediate

Szkoła: GSE Gateway School of English

Miejsce: Malta

Termin: 28.06.2021 r. – 09.07.2021 r.

 

Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać.

Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.

Johann Wolfgang von Goethe

    Trudno sobie wyobrazić lepsze warunki do rozwijania umiejętności językowych niż kurs za granicą, gdzie uczestnik szkolenia zostaje naturalnie wprowadzony do posługiwania się językiem obcym na co dzień. Nie ma efektywniejszej metody nauki, która pozwoliłaby na przełamanie barier komunikacyjnych w tak krótkim czasie. Dlatego też bez wahania dołączyłam, po raz kolejny, do projektu Erasmus+ Mobilność Kadry. Tym razem mój wybór padł na Maltę – niewielką, ale urokliwą wyspę. Wybór był oczywisty. Po pierwsze, to maleńkie państwo słynie ze znakomitych szkół językowych, których jest tu kilkadziesiąt. Po drugie, chociaż język angielski jest drugim urzędowym językiem na wyspie, to zdecydowanie pierwszym w komunikacji. I w końcu po trzecie, na Malcie nauka języka angielskiego odbywa się w niezwykle przyjemnych okolicznościach: zabytki, słońce, morze oraz eksplozja smaków i barw na talerzu.

    Przygotowania do mobilności rozpoczęłam od intensywnego samokształcenia w zakresie znajomości języka angielskiego. Bardzo cenne okazały się lekcje online ze wspaniałą nauczycielką, która troszczyła się o każdy szczegół związany z naszą komunikacją podczas przygotowań do maltańskiej przygody. Następnie, przy wsparciu koleżanek, skompletowałam dokumentację, wykupiłam ubezpieczenie, zarezerwowałam lot, spakowałam walizki.

    Pierwszego dnia pobytu na Malcie zostałam zakwaterowana w przyszkolnej rezydencji, tuż obok szkoły językowej w St. Julians. Już podczas pierwszych godzin w tym wyjątkowym miejscu, czuć było, że „Świat” jest blisko. Kursanci z różnych miejsc na świecie zamieszkiwali akademik. Nieśmiało podejmowałam pierwsze próby komunikowania się w języku angielskim.

    Następnego dnia, w szkole językowej zostałam przydzielona do grupy, gdzie rozpoczęłam dwutygodniowy cykl zajęć, pod okiem energicznego native speakera Alana. Uczyłam się w wielonarodowej grupie. Większość kursantów pochodziła z Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech. Nie zabrakło również mieszkańców Ameryki Południowej – z Brazylii i Kolumbii. Wszyscy posługiwali się w szkole wyłącznie językiem angielskim.

    Kurs językowy na Malcie to nie tylko nauka języka w murach szkolnych. W towarzystwie uczestniczek mobilności zwiedziłam wyspę i w ten sposób praktycznie ćwiczyłam swoje kompetencje językowe. Cennym doświadczeniem była każda z wypraw: do Valletty – stolicy Malty, Mdiny – Miasta Ciszy , Błękitnej Groty (Blue Grotto), na plaże Malty, Marsaxlokk, rejs na wyspę Gozo z przewodnikiem. Widoki zapierały dech w piersiach.

    W ostatni dzień kursu odebrałam stosowne dokumenty potwierdzające ukończenie przeze mnie nauki w GSE Gateway School of English.

   Maltański czas był znakomitą okazją do przełamania mojej wewnętrznej bariery językowej i nawiązania nowych międzynarodowych kontaktów. W dobie dynamicznie rozwijającego się świata i otwartości ludzi na wiedzę płynącą z ciągłych odkryć w różnych dziedzinach życia potrzeba rozwoju jest zasadna. Jako nauczyciel stawiam na potrzebę podnoszenia umiejętności w zakresie organizowania procesu nauczania i uczenia się ucznia. Z przyjemnością dołączę poznane metody pracy z uczniem do mojego warsztatu zawodowego.

Search