MIKOŁAJ KOPERNIK, WĘGLIK WAPNIA I DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE

Podróże kształcą, wiedzą to wszyscy, którzy znaleźli w sobie odwagę Bilba Bagginsa  i wyruszyli w drogę. Droga, jeśli się ma otwarte oczy, uszy i serce, zawsze czegoś uczy, nawet, jeśli nie była tak wyjątkowa, jak znanego wszystkim  hobbita.

 

Klasa 7a, 6c, i 5e 29 maja 2019 r. wyruszyły na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim: Toruń – Gniezno. Zwykle wycieczki szkolne noszą znamiona wycieczek edukacyjnych, ta jednak nie była zwykłą wycieczką turystyczno -poznawczą.  Połączyła ona w sobie edukację, zabawę, warsztaty, teatr, bogactwo spostrzeżeń, rzemiosło, niezapomniane wrażenia, a nawet podróż w dalekie przestrzenie niewyobrażalnego kosmosu. Przez dwa dni uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Centrum Chemii w Małej Skali współpracującego z Uniwersytetem Toruńskim. W czasie zajęć badali, np.: jak działa woda na węglik wapnia i palność powstałego gazu, oddzielali mieszaninę alkoholu i atramentu, sprawdzali działanie glinem na nasycony roztwór chlorku miedzi / dla niewtajemniczonych brzmi to dość zagadkowo! /. Jednym słowem – działo się! Były wybuchy, płonęły dłonie, powstawało mydło zapachowe, uczniowie piekli toruńskie pierniki z herbem Torunia, odbyli podróż w dalekie zakątki kosmosu, a nawet, przebierając się w stroje średniowiecznych mieszczan, plebsu, kata, rzemieślników i krzyżaków, przenosili się, niczym wehikułem czasu, w średniowieczny świat, poznając jego obyczaje.

Na toruńskim rynku uczniowie spotkali Mikołaja Kopernika i poznali jego nietuzinkowe życie i osiągnięcia. W Gnieźnie przyszedł czas na spotkanie ze św. Wojciechem. Tam nasi podróżnicy dotknęli dziewięćsetletnich drzwi, dowiedzieli się, że dzięki determinacji i miłości do miasta można je odbudować, nawet, jeśli całe spłonęło, że w Katedrze Gnieźnieńskiej odbyło się pięć koronacji polskich królów. Głowy pełne wrażeń i wiedzy.

Z każdej podróży wraca się zmęczonym i docenia się swój własny dom tak, jak Bilbo  Baggins.  Tak było i teraz, nasi uczniowie wrócili chętnie do domu, ale inni,  bogatsi o wrażenia, przeżycia i wiedzę. Taki przedsmak wakacji i pożegnanie ze szkołą.

MIKOŁAJ KOPERNIK, WĘGLIK WAPNIA I DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE

Podróże kształcą, wiedzą to wszyscy, którzy znaleźli w sobie odwagę Bilba Bagginsa  i wyruszyli w drogę. Droga, jeśli się ma otwarte oczy, uszy i serce, zawsze czegoś uczy, nawet, jeśli nie była tak wyjątkowa, jak znanego wszystkim  hobbita.

Klasa 7a, 6c, i 5e 29 maja 2019 r. wyruszyły na trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim: Toruń – Gniezno. Zwykle wycieczki szkolne noszą znamiona wycieczek edukacyjnych, ta jednak nie była zwykłą wycieczką turystyczno -poznawczą.  Połączyła ona w sobie edukację, zabawę, warsztaty, teatr, bogactwo spostrzeżeń, rzemiosło, niezapomniane wrażenia, a nawet podróż w dalekie przestrzenie niewyobrażalnego kosmosu. Przez dwa dni uczniowie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych w Centrum Chemii w Małej Skali współpracującego z Uniwersytetem Toruńskim. W czasie zajęć badali, np.: jak działa woda na węglik wapnia i palność powstałego gazu, oddzielali mieszaninę alkoholu i atramentu, sprawdzali działanie glinem na nasycony roztwór chlorku miedzi / dla niewtajemniczonych brzmi to dość zagadkowo! /. Jednym słowem – działo się! Były wybuchy, płonęły dłonie, powstawało mydło zapachowe, uczniowie piekli toruńskie pierniki z herbem Torunia, odbyli podróż w dalekie zakątki kosmosu, a nawet, przebierając się w stroje średniowiecznych mieszczan, plebsu, kata, rzemieślników i krzyżaków, przenosili się, niczym wehikułem czasu, w średniowieczny świat, poznając jego obyczaje.

Na toruńskim rynku uczniowie spotkali Mikołaja Kopernika i poznali jego nietuzinkowe życie i osiągnięcia. W Gnieźnie przyszedł czas na spotkanie ze św. Wojciechem. Tam nasi podróżnicy dotknęli dziewięćsetletnich drzwi, dowiedzieli się, że dzięki determinacji i miłości do miasta można je odbudować, nawet, jeśli całe spłonęło, że w Katedrze Gnieźnieńskiej odbyło się pięć koronacji polskich królów. Głowy pełne wrażeń i wiedzy.

Z każdej podróży wraca się zmęczonym i docenia się swój własny dom tak, jak Bilbo  Baggins.  Tak było i teraz, nasi uczniowie wrócili chętnie do domu, ale inni,  bogatsi o wrażenia, przeżycia i wiedzę. Taki przedsmak wakacji i pożegnanie ze szkołą.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Prywatność i ciasteczka

Szanujemy prywatność naszych użytkowników i chcemy, aby korzystając z naszej strony czuli się bezpiecznie. Poniżej przedstawiamy Politykę prywatności odnoszącą się do tzw. plików Cookies.

1. Kiedy wchodzisz na naszą witrynę, na dysku Twojego komputera mogą być zapisywane tzw. ciasteczka (ang. cookies), czyli niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez nasz serwer albo serwer Google
2. Zapisywanych na Twoim komputerze informacji wysyłanych z naszego serwera nigdzie nie gromadzimy i w żaden sposób nie przetwarzamy.
3. Oprócz ciasteczek wysyłanych z naszego serwera za pośrednictwem naszych witryn wysyłane są cookies firmy Google, które służą dopasowaniu reklam wyświetlanych w modułach Google do Twoich zainteresowań.
4. W każdym momencie możesz wyłączyć możliwość zapisywania wszystkich lub niektórych ciasteczek poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.
5. Jeżeli zdecydujesz się na odrzucenie wszystkich ciasteczek, nie będzie możliwe korzystanie z niektórych treści i usług udostępnianych w naszych witrynach, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie ciasteczek nie    powoduje natomiast braku możliwości przeglądania stron .
JAK WYŁĄCZYĆ CIASTECZKA

 w przeglądarce Firefox

 w przeglądarce Opera

 w przeglądarce Internet Explorer

 w przeglądarce Safari

w przeglądarce Chrome

Jeśli korzystasz z urządzenia przenośnego (telefon, smartfon, tablet), zapoznaj się z opcjami dotyczącymi ochrony prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia.

©2019 Szkoła Podstawowa nr 1 w Szprotawie. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Search